D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıktığı pek bilinmeyen 7 hastalık!

D Vitamini eksikliği ciddi bir sorun. Vücudumuz için büyük önem taşıdığı halde düzenli olarak almanın zor olduğu bir madde.

D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıktığı pek bilinmeyen 7 hastalık!
Sağlık ,D Vitamini

Balık, süt ürünleri veya yumurta tüketmeyenlerin, örneğin veganların yiyeceklerden yeterli D vitamini almalarına imkan yoktur. Ayrıca fazla kilolu olmak, kapalı mekanlarda fazla vakit geçirmek, daha koyu cilt rengi ve Crohn ve çölyak gİbi emilim bozuklukları da D vitamini eksikliği meydana getiren faktörler.

Bilinen D vitamini eksikliği semptomları kemiklerde zayıflık, kas ve diş sorunlarıdır. Oysa daha başka ciddi hastalıkların ortaya çıkmasında da D vitamini eksikliği söz konusudur.

D Vitamini Eksikliği Hastalıkları

 Astım

2014’te yapılan bir çalışma astımı olan çocukların büyük çoğunluğunun D vitaminlerinin eksik olduğunu buldu. D vitamini inflamasyonu azalttığı için astım tedavisinde etkili oluyor.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon ile D vitamini eksikliği arasında korelasyon olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Losev Reklam

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları (İBH)

2016’da yapılan bir çalışma İBH olan hastaları 5 yıl süresince incelemişler. Bu hastaların % 30’unun D vitamini eksikliği varmış. Ayrıca bu hastalardan D vitaminleri düşük olanların diğerlerine göre daha fazla ilaç kullandıkları ve daha fazla doktora gittikleri görülmüş. Bu çalışma D vitamini yüksek olanların İBH ile daha iyi baş edebildiklerini gösteriyor.

Grip

D Vitamini ve soğuk algınlığı üzerine yapılan çalışmaları değerlendiren bir analiz, D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesinin, vücudun bakteri ve virüslerle savaşmasına yardım ederek grip ve soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. O nedenle grip mevsiminde D vitamini almak hastalığı önler.

Diş Çürükleri

24 klinik çalışmanın değerlendirildiği bir analize göre çocuklara düzenli olarak D vitamini verilmesi diş çürümelerini önlüyor. D Vitamini eksikliği olduğunda vücut sağlıklı dişler için gereken kalsiyumu düzenleyemiyor.

Romatoid Artrit

Bir araştırma RA hastalığı olanların D vitamini düzeylerinin normal kişilerin yarısı düzeyinde olduğunu gösteriyor. Eğer RA aktifse mutlaka D vitamini düzeyi ölçülmeli.

Kanser

2006’da yayınlanan bir değerlendirmeye göre D vitamini kanserden koruyor, D vitamini mutasyona uğrayan hücrelerin çoğalmasını önlüyor ve onları izole tutuyor.

Bu bir reklam alanı